vmp
08 بهمن 1401 - 12:19

تاکید رئیس جمهور فرانسه بر لزوم تداوم مذاکرات با روسیه

رئیس جمهور فرانسه در سخنانی ضمن تاکید بر لزوم تداوم مذاکرات با روسیه از چین خواست برای حل بحران اوکراین بر روسیه اعمال نفوذ کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از "ان تی وی" آلمان، پس از حمله روسیه به اوکراین، امانوئل ماکرون، رئیس جمهورفرانسه همچنان با مسکو در تماس است. وی اکنون در یک سخنرانی در پاریس از موضع خود دفاع می کند.

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه تاکید کرد که می‌خواهد با وجود جنگ روسیه علیه اوکراین به گفتگو با مقامات روسی ادامه دهد. ماکرون در مراسم جشنی با حضور تعداد زیادی از کارشناسان و مقامات کشورهای آسیایی در کاخ الیزه گفت: برخی او را متهم می‌کردند که با روسیه صحبت می‌کند - و من به صحبت با روسیه ادامه خواهم داد. ماکرون همچنین در پیام خود از چین خواست تا بر روسیه نفوذ کند.

ماکرون در مراسم استقبال در مقابل شخصیت‌های متعددی از تجارت، هنر و دانشگاه مرتبط با آسیا گفت: همه کشورهای ما باید موقعیتی داشته باشند که به حاکمیت و تمامیت ارضی دیگر کشورها احترام بگذارد. این مسئله صرف نظر از دوستی‌ها و اتحادهایی که ممکن است ایجاد کنید صدق می کند. اما ماکرون با اشاره به چین گفت، اما چه کسی می‌تواند از امکان نظم بین‌المللی آزاد و باثبات دفاع کند، اگر ما چشم خود را بر جنگ امپریالیستی ببندیم.

اندکی پیش از نشست گروه 20 در اندونزی در نوامبر گذشته، ماکرون از شی جین پینگ، رئیس جمهور چین خواست تا روسیه را بر سر جنگ اوکراین پای میز مذاکره بیاورد. در آن زمان، او گفت که چین نیز به ثبات در جهان علاقه دارد.

مسکو و پکن خود را وزنه تعادل ژئوپلیتیکی در برابر آمریکا و متحدانش می دانند. روسیه همچنین در تلاش است تا روابط خود را با چین در مواجهه با تحریم های گسترده غرب علیه این کشور تقویت کند. ایالات متحده و شرکای آن نگرانند که پس از تهاجم روسیه به اوکراین، پکن خود اقدام به حمله به تایوان کند. چین همچنین متهم به پیگیری تلاش‌های توسعه ای در دریای چین جنوبی است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1002253